TASS KÖZSÉG OVODÁJÁNAK HONLAPJA
TASS KÖZSÉG OVODÁJÁNAK HONLAPJA
Hírek, képek, események
 
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Házirend

HÁZIREND

 

 

 

Az intézmény neve:                          Márk Ilona Hétszínvirág Óvoda és Mini Bölcsőde

Az intézmény címe:                          6098 Tass, Rákóczi u. 1.

Az intézmény vezetője:                    Mészáros Pálné

Az intézmény telefon, fax száma:   76/357-766

OM azonosító:                                      027729

Vezető helyettes neve:                     Hegedűs Nikolett

Gyermekorvos neve:                         dr. Kovács Zsuzsanna

Fogorvos neve:                                    

Védőnő neve:                                        Zimányi Rózsa

 

 

 

Tisztelt Szülők!

 

Az óvoda és a család együttműködése, a derűs, nyugodt óvodai légkör biztosítása és az óvodai nevelés feladatok zavartalan ellátása érdekében kérem, hogy az alábbiakban megfogalmazott házirendet figyelmesen olvassák végig és törekedjenek a benne foglaltak betartására.

 

I.                   Bevezetés

 

A házirend hatálya:

 

Ez a házirend a Tassi Napközi Otthonos Óvodát igénybevevő szülőknek és gyermekeiknek szól.

A házirend célja, hogy meghatározza a gyermekek jogait és kötelezettségeit az óvodában, az óvoda által szervezett programokon, és a gyermekek óvodai életével kapcsolatosan.

 

A házirendet az óvoda nevelőtestülete 2012. 08. 27.-én, fogadta el a szülői közösség egyetértésével.

 

A házirend tervezetét a nevelők, és a szülők javaslatainak figyelembe vételével az óvoda vezetője készíti el.

 

A végleges házirend tervezetet az óvoda vezetője a szülői közösség vezetőségével véleményezteti. Egyetértésük esetén, a házirendet az óvoda nevelőtestülete fogadja el.

 

Az érvényben lévő házirend módosítását kezdeményezheti:

-          az óvoda vezetője

-          a nevelőtestület

-          a szülői közösség vezetősége

 

II. Működés rendje

 

Az óvodai nevelési év szeptember 01.-től – augusztus 31.-ig tart.

Az óvoda június 01.-től- augusztus 31.-ig nyári napirend szerint, összevont csoportokkal működik.

 

 

1. Óvoda nyitva tartása:

 

Hétfőtől- péntekig, naponta 6 30- 16 30-ig tart nyitva.

Reggel 6 30- 7 30-ig és délután 15 45-től 16 30-ig összevont csoportban történik a gyermekek óvodai nevelése.

Óvodánk belső bejárati ajtaját – biztonságunk érdekében – 8, 30 órától 15, 30 óráig zárva tartjuk.

 A félnapos gyermekek szüleinek 11,30-12,00-ig, a napközis gyermekek szüleinek 15,30-tól az ajtó nyitva áll, amennyiben a gyermekek a csoportszobában tartózkodnak.

Ha a szülő gyermekét ebéd után haza szeretné vinni, 12, 30-tól lehetősége van rá.

Reggelente, minden héten másik csoportban van a gyülekező, és kérjük, hogy oda szíveskedjenek bekísérni  az óvónőnek átadni a gyermekeket!

 

2. A nevelési év rendje

 

Június, július, augusztus hónapokban, nyári életrend szerint működünk, mindenkori gyermeklétszámnak megfelelően, összevont csoportokkal. Ebben az időszakban elsősorban a dolgozó szülők gyermekeinek ellátását biztosítjuk.

 

Óvodánk július végétől augusztus 31.-ig terjedő időszakban 1 hónap - közegészségügyi okokból - takarítási szünetet tart. (Ezen időszak alatt a szülők gondoskodnak a gyermekek elhelyezéséről.) A zárás időpontját minden év február 28-ig közzé tesszük, hogy a szülők tervezni tudják nyári szabadságukat.

 

Az óvodai szünetek alatt, szükség szerint összevont csoportokban biztosítjuk a gyermekek óvodai nevelését. Óvodánk akkor tarthat ügyeletet, amennyiben az igénylők száma eléri a 10 főt. Az igénylést visszamondani utólag nem lehetséges

 

Óvodánk évente 5 nevelés nélküli munkanapot tarthat, melyet az óvodapedagógusok továbbképzésére fordítunk. A szülőket az időpontról legalább 7 nappal korábban tájékoztatjuk. Ezeken a napokon a szülő gondoskodik gyermeke elhelyezéséről, indokolt esetben ügyeletet biztosítunk a gyermekek számára.

 

Az ünnepek miatti, munkarendben bekövetkezett változásokról időben értesítést kapnak a szülők.

 

3. Az óvodába érkezés

 

A gyermek kíséret nélkül csak abban az esetben jöhet óvodába, ill. mehet onnan haza, ha a szülő aláírásával igazolja, hogy ez, az ő kívánságára és felelősségére történik. Az óvodapedagógus csak azokért a gyermekekért vállal felelősséget, akik megérkeztek és a szülőktől átvettük őket. A gyermek hazabocsátásakor, ha az óvodapedagógus a gyermeket a szülőnek átadta, a továbbiakban nem tartozik érte felelősséggel.

Kérjük a Szülőket, hogy gyermekeiket kísérjék be az óvodába.

Kérjük, hogy gyermekeik biztonsága érdekében a bejárati ajtókat és a kaput érkezéskor és távozáskor szíveskedjenek kilincsre zárni, illetve a kapura és ajtóra felszerelt tolózárat a helyére tenni.

 

A szülőknek a nyitvatartási időn belül a gyermekek napirendjének zavarása nélkül gondoskodniuk kell a gyermekük hazaviteléről. Ha ezt valamilyen rendkívüli esemény miatt nem tudják megtenni, értesíteniük kell az óvodát, hogy a gyermek megfelelő elhelyezéséről gondoskodni tudjunk.

 

Válás, családi megegyezés, hivatalos papírok hiányában nem áll módunkban bármelyik szülőtől megtagadni gyermekük hazavitelét.

 

4. A foglalkozások rendje

 

A gyermekekkel az óvoda teljes nyitva tartása alatt óvodapedagógus foglalkozik. Kérjük a kedves szülőket, hogy se a gyermekkel kapcsolatos, se magánjellegű beszélgetésre az óvónőt, munkája közben hosszabb időre ne vonják el a gyermekcsoporttól.

Az óvodai csoportok napi- és heti rendjét a csoportnaplók tartalmazzák.

 

III. A működés rendje- A gyermekekkel összefüggő szabályok

 

1.Az étkezési térítési díj befizetésének szabályozása a visszafizetésre vonatkozó rendelkezések

 

-          Az étkezési térítési díjat havi egy alkalommal, minden hónap 15-ig kell befizetni.

A befizetés helyszíne: Napközi Otthonos Óvoda, Tass Rákóczi u. 1.
Amennyiben fizetési kötelezettségének a szülő 30 napon belül nem tesz eleget, a vezető óvónő írásos felszólítása után a Polgármesteri Hivatal jegyzője és a Gyermekjóléti Szolgálat illetékesei járnak el a térítési díj befizetése érdekében.

 

-          Az ingyenesen étkező gyermekek szüleinek is minden hónapban kötelesek jelezni, hogy az étkezést mely napokon kívánják igénybe venni.

 

-          A napközis gyermekek hiányzását a főzést megelőző nap 10 00 óráig lehet bejelenteni vagy erre a célra biztosított füzetbe jegyezzék be. A bejelentés elmulasztása esetén nincs mód a visszatérítésre.

 

-          Az étkezésben részesülő gyermekek hiányzásakor a visszatérítés a szülők bejelentéséhez kötött. A gyermekek hiányzása után az étkezés biztosítása érdekében a visszaérkezést is jelezni kell.

 

Az étkezéssel összefüggő kedvezmények, amelyeket a szülő igénybe vehet:

 

Ø  3 és több gyermekes családok, valamint a tartósan beteg gyermeket nevelő szülő 50%-os térítési kedvezményre jogosult

Ø  gyermekvédelmi támogatásban részesülő családok 100 % (ingyenes) térítési kedvezményre jogosultak

 

    Az étkezési támogatással kapcsolatos igényeit a szülő az Önkormányzathoz nyújthatja be, és az elbírálása is ott történik.

 

2. Óvodai felvétel rendje (beiratkozásnál személyi azonosítás, adatváltozás bejelentése)

 

Az óvodai felvétel jelentkezés alapján történik:

-          Az óvodai beíratás a felvételi és előjegyzési naplóba az Önkormányzat Képviselő testülete által meghatározott beiratkozási időszakban ( minden év április hónapjában, egy héten át) történik évi egy alkalommal. A szülők a beíratáshoz a gyermek és a gondviselő azonosítására alkalmas igazolványát, anyakönyvi kivonatot, lakcím kártyát, a gyermek TAJ kártyáját.

-          Az újonnan érkező gyermekeket, férőhelyünktől függően, a nevelési évben folyamatosan fogadjuk.

Az óvoda a gyermek 3 éves korától ellátja a gyermekek napközbeni ellátásával összefüggő feladatokat.

Az a gyermek, aki az ötödik életévét betölti, a nevelési év kezdő napjától napi négy órát köteles óvodai nevelésben részt venni.

A gyermek utoljára abban az évben kezdhet óvodai nevelési évet, amelyben betölti a nyolcadik életévét.

 

Csoport osztás elvei

Az óvoda felvételéről az óvoda vezetője dönt:

  • A gyermekek csoportba történő beosztásánál figyelembe veszi a szülők és az óvodapedagógusok véleményét.
  • A gyermekek felvételét az óvodavezető csak helyhiány miatt tagadhatja meg, vagy indokolt esetben megfelelő szakvélemény alapján irányíthatja más intézménybe.

 

Az óvoda köteles felvenni, átvenni azt a gyermeket, aki óvodaköteles, ha lakóhelye, ennek hiányában tartózkodási helye a körzetben található, ill. a hátrányos/halmozottan hátrányos helyzetű, illetve aki a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvény alapján jogosult napközbeni ellátásra.

Az óvodai felvétel, átvételi kérelem elbírálásáról a szülőt, a már óvodai nevelésben részt vevő gyermek esetén, az előző óvoda vezetőjét, amennyiben a gyámhatóság kérésére történt a felvétel, úgy a határozatot a számára is meg kell küldeni.

 

Óvodánkba a 3. életévet betöltött, ágy és szobatiszta gyermek vehető fel és óvodai nevelésben az iskolába járáshoz szükséges fejlettség megszerzéséig részesülhet.

 

A beiskolázással kapcsolatos szabályok:

·   Iskolába léphet legkorábban a gyermek, abban a naptári évben, amikor a hatodik életévét betölti, legkésőbb, amelyben a nyolcadik életévét tölti. (Óvodában maradhat legkésőbb annak a nevelési évnek a végéig, amelyben a hetedik életévét augusztus 31. után tölti be, de ehhez a Nevelési Tanácsadó vagy a Szakértői és Rehabilitációs Bizottság szakvéleménye és a nevelőtestület egyetértése is szükséges.)

·   Az a gyermek, aki elérte a megfelelő fejlettséget, abban a naptári évben, amikor a hatodik életévét augusztus 31.-ig betölti, tankötelessé válik.

·   A tankötelezettség kezdetéről az óvodavezető, az óvodavezető vagy a szülő kezdeményezésére a Szakértői Bizottság dönt.

·   Kérdéses esetben kérni kell a Szakértői Bizottság iskolaérettségi vizsgálatát december 20-ig mely kérelmet 2 példányban a szülővel ismertetni és alá kell íratni.

            Ebben az esetben az óvodai szakvéleményhez csatolni kell a Szakértői

            Bizottság írásbeli véleményét.

  • A szülői döntés alapján azon gyerekek esetében, aki adott év augusztus 31-ig betöltik 6. életévüket, kérelmet kell az óvoda vezetője felé benyújtani a további óvodai nevelés biztosítására.
  • Minden gyermekről óvodai szakvélemény kerül kiállításra március 30-ig.
  • A szülőknek kiadott óvodai szakvéleménnyel és óvodavezetői határozattal lehet a

            gyermeket a kiválasztott iskolába beíratni.

·         A szülő kérelmére akkor is megkezdheti tankötelezettségét, ha hatodik életévét december 31.-ig tölti be.

·         A tankötelezettség kezdete annál a gyermeknél eshet a nyolcadik életévre, aki augusztus 31. után született.

 

A gyermekek értékelésének szempontjai az iskolaérettségre tekintettel.

 

A gyermekek értékelését és a szülők tájékoztatását az óvodapedagógusok végzik évente

minimum két alkalommal, a gyermekenként vezetett személyiség lap és az egyéb

megfigyelések alapján. A szülő a személyiséglapon tett aláírásával igazolja, hogy az értékelést megismerte. A személyiséglap az óvodából nem elvihető és nem másolható, a gyermek személyi anyagában található.

Különös gondosságot igényel a tanköteles korúak esete. Minden gyermek szülőjével

egyénenként beszélgetnek az óvónénik az iskolára való felkészültségről, fogadóóra keretében

 

A gyermek fejlődését nyomon követő dokumentáció a gyermek fejlődéséről

folyamatosan vezetett olyan dokumentum, amely tartalmazza a gyermek fejlettségi

szintjét, fejlődésének ütemét, a differenciált nevelés irányát.

A gyermek fejlődését nyomon követő dokumentáció tartalmazza

- a gyermek anamnézisét,

- a gyermek fejlődésének mutatóit (érzelmi-szociális, értelmi, beszéd-, mozgásfejlődés),

- a gyermek fejlődését segítő megállapításokat, intézkedéseket, az elért eredményt,

- a szülő tájékoztatásáról szóló feljegyzéseket.

A gyermekek értékelési szempontjait a Helyi Nevelési Program tartalmazza – a „Fejlődés jellemzői óvodáskor végén” címszó alatt.

 

Ha  a gyermek a közoktatási törvény 24.§.(3.) bekezdése alapján (fenn leírtak esetén) vesz részt óvodai nevelésben, egy nevelési évben 7 napnál többet nem mulaszthat. Ha mégis megtörténik, úgy az intézmény vezetője köteles a lakóhely szerinti jegyzőt erről értesíteni (11/1994. MKM-rendelet 4/A§ a)

 

A beiskolázás eljárásának folyamata:

 

 

Feladat

Módszer

Eszköz

Felelős

Határidő

1.

A szülök

tájékoztatása az

iskolaérettségről

Fogadó óra a

szülőknek

Egyéni

fejlettségmérő

lapok,

feljegyzések

Nagycsoportos

óvónők

11.hó 30.

2.

Iskolai

alkalmasság

eldöntése

Döntés, közös

döntés a

szülőkkel

Egyéni

fejlettségmérő

lapok, logopédus,

pszichológus

szakvéleménye

Nagycsoportos

óvónők

12.hó 15.

3.

Iskolaérettségi

vizsgálat kérése a Szakértői Bizottságtól

Nyomtatvány kitöltése

Adatlap

Nagycsoportos

óvónők

12.hó 31.

4.

Szülői értekezlet

meghívott vendégekkel      ( tanító nénik)

Beszélgetés

 

Óvodavezető

02.hó 15-ig

5.

Óvodai

Szakvélemények elkészítése

Kitöltés, szülői

aláírás

Szakvélemények

Nagycsoportos

óvónők,

óvodavezető

03. hó 30ig

6.

Hirdetmény

elhelyezése az

iskolai

beiratkozásról

Plakát

Hirdetmény

Óvoda titkár

A beiratkozás

időpontjának

megfelelően

7.

A beiskolázási

eljárás értékelése

Megbeszélés

 

Nagycsoportos

óvónők,

óvodavezető

Május 15.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Az óvodai elhelyezés megszüntetésével kapcsolatos szabályok:

Megszűnik az óvodai elhelyezés, ha:

  • a gyermeket másik óvoda átvette
  • ha a szülő írásban bejelenti, hogy a gyermeke kimarad - a bejelentésben megjelölt naptól kezdve –
  • a gyermek iskolába felvételre kerül
  • ha a gyermek a jogszabályban meghatározottnál többet van igazolatlanul távol – 10-nél több nap -, feltéve, hogy az óvoda a szülőt legalább kettő alkalommal írásban figyelmeztette az igazolatlan mulasztás következményeiről

 

Az óvoda törli az óvodások nyilvántartásából azt a gyermeket, akinek ellátása a jogszabályok szerint megszűnik.

 

3. Egészség és testi épség védelmével összefüggő rendelkezések, a szülők tájékoztatása és a véleménynyilvánítás szabályozása

 

·         Beteg lábadozó, gyógyszert szedő gyermek nem jöhet óvodába, saját gyógyulása és a többi gyermek egészségének megőrzése érdekében.

·         Az óvodába megbetegedett gyermekük hazaviteléről az óvónő értesítése után, a szülőknek kell gondoskodniuk.

·         Az óvoda személyzet nem vállalhatja a gyermek gyógyszeres kezelését.

·         Az óvodában tartózkodó szülők és gyermekek kötelesek az egészségük és testi épségük védelmére vonatkozó rendelkezéseket betartani, a keletkező balesetekért felelősséget vállalni.

·         A gyermek balesetek megelőzése érdekében a gyermekeknek az óvoda folyosóin, öltözőiben futkározni, a lépcsőkorláton lecsúszni tilos!

·         A balesetvédelmi előírások betartása kiterjed az óvodán kívül szervezett rendezvényekre is.

·         Kirándulások, óvodán kívüli programok szervezésekor a szülők írásos beleegyezését kérjük. Amikor az óvodát elhagyják a gyermekek, 10 gyermek mellé kell 1 pedagógust biztosítani. Közlekedési eszközökön való utazás alkalmával dönthet az óvodapedagógus úgy, hogy dajka nénit vagy szülőt is visz magával.

·         Rendezvényeken minőségi bizonyítvánnyal rendelkező élelmet fogadunk el. Lehetőség szerint kereskedelemben vásárolt, hűtést nem igénylő süteményeket hozzanak. A behozott gyümölcsök, zöldségek minőségére figyeljenek.

·         Az óvoda területére állatot behozni tilos!

 

Tájékoztatás formái, módja:

Az óvónőt nevelő-oktató munkájának végzése közben zavarni nem szabad.

Az együttműködésnek szabályozott formái vannak: fogadóórák, családlátogatások, szülői

értekezletek, melyekről a csoport óvónénıje 1 héttel korábban a szülőt értesíti.

A vezető óvónő fogadóórája minden hónap első hétfőjén: 14.00 – 16.00 óráig.

A gyermekkel kapcsolatos információ, tájékoztatás csak a gyerek saját óvónénıétől vagy az

óvodavezetőjétől kérhető.

Komolyabb probléma, konfliktus, ellentét esetén mindenképpen keressék fel az óvónénıt, illetve az óvodavezetőjét, és velük közösen oldják meg a helyzetet.

Közös nevelés sikeres megvalósítása érdekében szükség van igazi, valós együttműködésre,

nyitottságra és őszinteségre. Nem tehető a gyermek előtt indulatos, negatív megjegyzés mások gyermekére, annak származására, az óvodára, az ott dolgozó felnőttekre.

 

Baleset esetén teendő intézkedések:

o   A gyermek elsősegélyben részesítése (vérzéscsillapítás, fertőtlenítés)

o   A szülő értesítése

o   Szükség esetén orvosi ellátás, mentő értesítése

o   Jelentés az intézmény vezetőjének, ill. munkavédelmi felelősnek

o   Jegyzőkönyvvezetés

o   Megelőzésre tett intézkedési javaslat

 

4. Egészségvédelmi szabályok, előírások:

 

Minden szülőnek kötelessége felhívni az óvodapedagógusok figyelmét arra, ha gyermeke különleges betegségben szenved, illetve epilepsziára, veszélyes allergiára, lázgörcsre stb. hajlamos. Kérjük a szülő napközben elérhető telefonszámát megadni, illetve a telefonszám változást azonnal jelezni. Kérjük továbbá, hogy az otthon történt balesetekről, illetve azok következményeiről (sérülés, rosszullét, orvosi ellátás stb.) is feltétlenül tájékoztassák az óvodapedagógusokat, hogy fokozott figyelmet fordíthassanak gyermekükre.

 

5. Gyermekek ruházata az óvodában

 

  • Kérjük a gyermekeik ruházatának, cipőinek jellel való ellátását és elhelyezését a kijelölt helyen.
  • A csoportszobai és az udvari váltóruha, váltócipő kiválasztásánál elsősorban a kényelmi és egészségi szempontokat vegyék figyelembe.
  • Szükséges az átöltöztetéshez tartalék ruha.
  • Legyen az óvodásnak tornafelszerelése, váltócipője
  • A gyermekek öltöző szekrényébe csak a legszükségesebb dolgokat tárolják, mert az óvodában hagyott, illetve a gyermekek személyes tárgyaiért felelősséget vállalni nem tudunk.

 

6. Az óvodai bejáráshoz nem szükséges dolgok behozatalának szabályai:

 

  • A balesetveszély megelőzése végett ékszereket, értéktárgyakat, veszélyes szúró –és vágó szerszámokat az óvodába behozni Tilos! (pl.:gyűrű, lánc, pénz, telefon stb.) A szülő köteles naponta meggyőződni arról, hogy gyermeke nem hozott-e otthonról magával ilyen tárgyakat.
  • Ékszer viselése miatt bekövetkezett gyermekbalesetekért az óvoda felelősséget nem vállal!
  • Bejelentési kötelezettséggel tartozik a szülő a gyermek által az intézménybe behozott dolgokról (játék, mesekönyv, stb.) a csoportban benn tartózkodó óvodapedagógusnak. Csak a bejelentett tárgyakért tudunk felelősséget vállalni.
  • Tilos a gyermek öltözőszekrényében élelmiszert, illetve innivalót tárolni és az ott elfogyasztani.

 

7. Védő óvó előírások, bombariadó esetén szükséges intézkedések

 

Védő óvó előírások

·         Fokozott figyelmet fordítunk a gyermekek védelmére balesetmentes, gondozott, biztonságot nyújtó óvodai környezetére, a testi, lelki egészségük biztosítására

·         A gyermekek egészségvédelmének érdekében az őszi és a téli időszakban a szülők papucsvédőt vesznek fel az óvoda épületébe lépéskor.

 

A bombariadó szabályozása az intézmény SZMSZ-ben található. A riasztás esetén szükséges tennivalók, a telefonok mellett kifüggesztve elolvasható.

 

8. Dohányzás szabályozása

 

Az óvoda nem dohányzó intézmény, ezért kérjük a szülőket, hogy az óvoda egész területén (épület, udvar) a dohányzási tilalmat betartani szíveskedjenek.

 

9. Vagyonvédelemre, kártérítésre vonatkozó szabályok, a behozott eszközök, ruházat elhelyezése, őrzése

 

  • A gyermekek óvodai jellel ellátott felszerelésének (ruha, cipő, kabát, stb.) elhelyezése, a csoportok öltözőjében biztosított.
  • Az óvodába behozott ékszerekért, játékokért felelősséget nem vállalunk.
  • Gyermekeinket arra neveljük, hogy az óvoda eszközeit, berendezéseit, óvják, ezt a szülőktől is elvárjuk.

 

10. Az óvodába járással kapcsolatos kötelezettségek

 

  • Betegségből felgyógyult, vagy óvodából betegség gyanújával hazaadott gyermeket csak orvosi igazolással fogadunk vissza.
  • Ha a gyermek nem betegség miatt hiányzik, (félévenként 3 nap) a szülő szóban, vagy írásban igazolhatja a hiányzást, de 3 napon túli hiányzás esetén az óvodavezető engedélyét kell kérnie.
  • Ha az 5. életévét betöltött gyermek 7 napot igazolatlanul hiányzik, és a vezető óvónő írásbeli felszólítása ellenére sem jelenik meg az óvodában, erről értesítenünk kell az önkormányzat jegyzőjét, aki eljárást kezdeményez a mulasztásért felelős szülő ellen.
  • Fertőző betegség esetén (pl. hányás, hasmenés, tetű stb.) a gyermek csak a körzeti gyermekorvos erre vonatkozó (fertőzésmentes) igazolásával jöhet óvodába.

 

 

 

 

11. Óvodába érkezés és távozás rendje:

 

Ø  Az óvodába érkező gyermeket a szülő minden esetben az óvoda dolgozójának köteles átadni

Ø  A testvér kíséretében érkező és távozó gyermek esetén a szülő felelősségének biztosítására a szülőnek írásban kell nyilatkoznia arról, hogy kinek kíséretében távozhat a gyermek az intézményből

Ø  Az udvaron a balesetveszély elkerülése és az átláthatóság érdekében csak addig tartózkodjanak a szülők, míg elköszönnek. Délutáni játékra ne használják az óvoda udvarát.

Ø  A szülőnek kiadott gyermek magatartásáért, testi épségének megóvásáért a szülő a felelős.

 

12. A gyermek kiadása:

 

ü  A gyermeket a szülőnek, vagy előzetesen megbeszélt és írásban megbízott személynek lehet kiadni.

ü  A szülők válása esetén csak bírói ítélet szerint, a szülői felügyeleti jogot gyakorló szülőnek lehet a gyermeket kiadni. Ennek hiányában mindkét szülő jogosult az elvitelre.

ü  Az óvoda nem vállalja az elvált szülők részére a láthatási ás kapcsolattartási terület szerepét, azaz az óvoda területén a láthatás nem bonyolítható.

ü  Ha a szülő nincs cselekvőképes állapotban (alkoholos, drogos befolyásolás alatt áll) értesítjük a gyermek legközelebbi hozzátartozóját

ü  Ha az óvoda zárásáig, 16.30 óráig a szülő nem érkezik meg, köteles az óvodát értesíteni a megadott telefonszámon.

 

 

13. Magatartással kapcsolatos elvárásaink

 

·         Óvodásainkat arra neveljük, hogy tanulják meg tisztelni a felnőtteket.

·         Fogadják el a másságot, szeressék társaikat.

·         Tudjanak alkalmazkodni és legyenek képesek kifejezni magukat.

·         Konfliktusaikat ne durvasággal, erőszakkal, árulkodással oldják meg.

·         Törekvéseink sikeressége érdekében elvárjuk a szülőktől, hogy otthon is ezeket az elveket erősítsék gyermekeikben.

 

14.A szülők jogai, kötelességei

 

Szülői jogok:

 

  • A szülő joga, hogy megismerje az intézmény Nevelési Programját, Intézményi Minőségirányítási Programját, Szervezeti és Működési Szabályzatát, Házirendjét és tájékoztatást kapjon az abban foglaltakról.
  • Joga, hogy saját gyermeke fejlődéséről, magaviseletéről részletes és érdemi tájékoztatást, a gyermek neveléséhez tanácsokat, segítséget kapjon. /foglalkozási időn kívül/.
  • A szülők joga, hogy Szülői Szervezetet működtessenek. Amely figyelemmel kíséri a gyermeki jogok érvényesülését, a pedagógiai munka eredményességét.
  • A szülő joga a szabad óvodaválasztás.

 

A szülő kötelessége, hogy:

 

  • Gondoskodjon a gyermeke testi, értelmi, érzelmi és erkölcsi fejlődéséhez szükséges feltételekről. Biztosítsa gyermeke rendszeres óvodai nevelésben való részvételét (zavartalan érkezés-távozás, személyes higiéné, felnőtt felügyelet)
  • Napközi ellátás esetén térítési díj fizetése, illetve annak lemondása
  • Tiszteletben tartsa a közfeladatot ellátó óvodai dolgozó jogait, emberi méltóságát. A nevelőnek a szülőktől elvárható tiszteletét az a jogi helyzet alapozza meg, miszerint óvodapedagógusok a nevelői munkájuk ellátása közben – büntetőjogi védelem szempontjából – közfeladatot ellátó személynek minősülnek. Ugyanez a helyzet a dajkákra is vonatkozik.
  • Biztosítsa az öt éves gyermek rendszeres óvodába járását.
  • Rendszeres kapcsolatot tartson a gyermekével foglalkozó pedagógusokkal.

 

 

A szülőkkel való kapcsolattartás fórumai

 

A szülőknek lehetőségük van arra, hogy az óvodában folyó nevelőmunka kialakításában a megfelelő fórumokon aktívan részt vegyenek, ötleteikkel segítsék elő a közös gondolkodást.

 

A szülőkkel való kapcsolattartás fórumai:

-szülői értekezletek, fogadóórák, családlátogatás

-nyílt napok, munkadélutánok

-közös rendezvények

-az óvónővel történő rövid, esetenkénti megbeszélés

-Szülői Szervezet

 

A fenti fórumokat minden nevelési év elején a szülőkkel történő egyeztetés alapján, korcsoportonként változó módon szervezzük. A megvalósulás időpontjáról az öltözőkben elhelyezett információs táblán tájékoztatjuk a szülőket.

 

15. Gyermekek jogai:

 

  • Intézményünkben biztonságban és egészséges környezetben neveljük és oktatjuk a gyermekeket.
  • Óvodai napirendünket az életkoruknak megfelelően alakítjuk ki.
  • Biztonságuk érdekében az óvodában tartózkodásuk ideje alatt végig óvodapedagógus felügyelete alatt állnak.
  • Vallási, nemzeti vagy etnikai önazonosságát tiszteletben tartjuk.
  • A gyermekek nevelése és oktatása az intézmény nevelési programja alapján történik, mely szerint az ismeretek közlését, átadását több oldalúan valósítjuk meg.
  • Biztosítjuk a foglalkozásokon való részvételt.
  • A gyermek emberi méltóságának és személyiségének tiszteletben tartása érdekében nem vethetjük alá embertelen, megalázó büntetéseknek, testi fenyítésnek, zaklatásnak, idetartozik az étel erőltetése, a levegőztetés megvonása is.
  • A gyermek az intézmény eszközeit (játékok, foglalkozási, fejlesztőeszközök), berendezéseit (bútorok), felszereléseit ingyenesen, de rendeltetésszerűen használhatja, arra vigyáznia kell.

 

16. A gyermek fennálló kötelezettségei az óvodában:

 

A kisgyermek óvja saját és társai testi épségét, egészségét

Tanúsítson tiszteletet és megbecsülést nevelői és az óvoda felnőtt dolgozói iránt, kerüljön minden durva, agresszív megnyilvánulást, nem oda illő beszédet.

Tartsa be az óvoda helyiségeinek és az óvodához tartozó területek rendjét.

 

Egyéb:

 

A fakultatív hit- és vallásoktatás idejének, helyének meghatározása

 

Fakultatív hit- és vallásoktatás egyházi, jogi személy által, a szülők igényei alapján szerveződik, az óvodai foglalkozásoktól elkülönítve, az óvoda életrendjét figyelembe véve.

 

Reklám jellegű anyagok elhelyezése

A vezetői engedély megkérése után, csakis óvoda profiljával, tevékenységével, működésével kapcsolatos, illetve azzal összefüggő reklámanyagok kerülhetnek ki az intézmény hirdető táblájára.

 

 

Rendezvények

Fontos betartandó előírás, hogy az intézmény területén párt, politikai  célú mozgalom, vagy párthoz kötődő szervezet nem működhet, ilyen jellegű tevékenység nem folytatható.

 

A házirend betartását köszönöm.

 

 

 

 

IV. Záró rendelkezések

 

Nyilvánosságra hozatal:

A házirend 1 példányát minden újonnan felvett gyermek szülőjének átadjuk, valamint a gyermeköltözőkben kifüggesztjük.

 

 

 

 

 

 

 

Tass, 2012.08.27.

 

 

                                                                                              Mészáros Pálné

                                                                                                  óvodavezető

 

 
Naptár
2025. Április
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
Pontos idő
 
Számláló
Indulás: 2009-09-23
 
Kedvenc linkjeink
 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!